obrazek

Informacja Wojewody Kujawsko – Pomorskiego
w sprawie wyłączenia telewizyjnych stacji analogowych
i przejścia na sygnał cyfrowy


    Wojewoda Kujawsko – Pomorski uprzejmie informuje, że wyłączenia telewizyjnych stacji analogowych w naszym województwie planowane są w okresie: 28 listopada 2012 r. - 17 czerwca 2013 r.

    
Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem o skali globalnej, koordynowanej postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, do której należy Polska. Zmiana sposobu nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy praktycznie jest uwarunkowana postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w sprawie częstotliwości 174-230 MHz oraz 470-862 MHz (RRC-06).
Ostatecznym terminem zaprzestania emisji analogowych określanym w tym dokumencie jest dzień 17 czerwca 2015 roku. Nieprzekraczalny termin zaprzestania rozpowszechniania w sposób rozsiewczy analogowych programów telewizyjnych w Polsce upływa z dniem 31 lipca 2013r. Termin ten został ustanowiony w ustawie z dnia 30 czerwca 2011r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej ( Dz.U. Nr 153, poz.903).

Zyski wynikające z cyfryzacji telewizji:

  • podniesienie jakości usług (lepsza jakość obrazu, dźwięku, usługi dodatkowe),

  • podniesienie jakości życia mieszkańców Polski, co może być osiągnięte między innymi poprzez możliwość korzystania z funkcjonalnej i łatwo dostępnej infrastruktury technicznej i społecznej,

  • rozwój społeczeństwa informacyjnego i zapewnienie powszechnego dostępu do usług elektronicznych oraz nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych,

  • w przypadku nadawców zmniejszeniu ulegną koszty nadawania programów telewizyjnych,

  • korzyści przedsiębiorców telekomunikacyjnych będą wynikać z efektywniejszego wykorzystania widma częstotliwości radiowych i możliwości przeznaczenia dodatkowych zasobów częstotliwości na świadczenie usług ruchomych, w tym szerokopasmowych. W tym kontekście oznacza to również korzyść dla użytkowników tych usług, którzy otrzymają bogatszą ofertę o znaczenie lepszych parametrach technicznych.


Proces przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe jest procesem, który będzie dotyczył wszystkich obywateli w Polsce.

    Kto straci odbiór TV?
Gospodarstwa domowe odbierające telewizję tylko z emisji naziemnych, tj.: korzystające z anten indywidualnych oraz w budynkach wielorodzinnych wyposażonych w antenowe instalacje zbiorowe.

    Kogo nie dotyczy wyłączanie TV naziemnej?
Abonentów platform kablowych i satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów   z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.
    Jako wstępne kryterium oceny przydatności aktualnie używanej instalacji antenowej może posłużyć ocena jakości odbioru TVP-2, a zwłaszcza teletekstu: strona 791.
    Najważniejszym warunkiem poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest właściwy dobór anteny i jej odpowiednie ustawienie.
    Zagrożenia: Działania naciągaczy i oszustów proponujących niewłaściwe dekodery, nieodpowiednie anteny i wyłudzających pieniądze na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
    Grupy społeczne narażone na wykluczenie cyfrowe: Osoby starsze i samotne, środowiska objęte pomocą społeczną oraz mieszkańcy budynków wielorodzinnych bez dostępu do sieci telewizji kablowej.
    Informuję, ze oferta naziemnej telewizji cyfrowej w roku 2013 jest w całości bezpłatna. Rząd nie przewiduje możliwości dofinansowania ze środków publicznych zakupu dekoderów i anten przez odbiorców.Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło bezpłatną infolinię: 800 007 778.

Przydatne linki:
strona MAiC o NTC:Ahttp://cyfryzacja.gov.pl
strona KRRiT o NTC:
http://www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa/
strona UKE o NTC:
www.polskacyfrowa.org
strona firmowa EmiTela:
www.emitel.pl
strona Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji: 
www.kigeit.org.pl