NIEBAWEM RUSZA AKCJA „ZNICZ

 

    W piątek 31 października rozpoczną się ogólnopolskie działania „ZNICZ 2014”.
W okresie Wszystkich Świętych w sposób szczególny należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Apelujemy o ostrożność o rozwagę nie tylko na drogach.

Do 1 listopada pozostało jeszcze kilka dni, ale już teraz wiele osób odwiedza
i porządkuje groby bliskich. Wzmożony ruch kołowy i pieszy to stały obrazek w okresie Wszystkich Świętych. Wielu z nas samochodami pokona nawet kilkaset kilometrów. Aby bezpiecznie i spokojnie dotrzeć na cmentarz i z powrotem do domu, musimy pamiętać
o rozwadze i wyobraźni za kierownicą. 
    
Podczas ogólnopolskich działań „Znicz 2014” nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwało w naszym powiecie kilkudziesięciu policjantów wspieranych przez strażników miejskich. Miejscowo stróżów prawa wspomagać będą także druhowie OSP. Kierowcy powinni spodziewać się w tych dniach wzmożonych kontroli drogowych.

Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie podinsp. Dariusz Krukowski, apeluje i przestrzega:Najbardziej tłoczno będzie na drogach przebiegających przez miejscowości, w których znajdują się cmentarze oraz oczywiście przy samych cmentarzach. Apeluję do osób mieszkających blisko cmentarzy, aby pozostawili swoje pojazdy i dotarli na groby swoich bliskich pieszo. Przypominam
o obowiązku bezwzględnego podporządkowania się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy, co pomoże w utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach. Oczywiście nie będzie pobłażania dla tych, którzy będą rażąco naruszać przepisy o ruchu na drogach. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców i eliminować kierujących po alkoholu”.
    Bądźmy świadomi utrudnień i zmian w organizacji ruchu.W Mogilniedzięki uprzejmości właścicieli oraz zarządców firm i instytucji, samochody będzie można parkować na terenie (patrz mapka):

- bazy PKS (ul. Kościuszki),

- placu p. M. Chmielnika (ul. Betonowa),

- firmy Centrum Hurtowe Pasz (ul. Kościuszki),

- stacji paliw „Nicole” (ul. Kościuszki),

- parkingu przy stacji PKN Orlen (ul. Kościuszki),

- parkingów wzdłuż ulicy Kościuszki,

- byłego Banku Gdańskiego (ul. Kościuszki)

- parkingów przy Urzędzie Miejskim w Mogilnie (parking zewnętrzny i wewnętrzny)

- parking spedycja PKP ul. Słowackiego.

 W Strzelnie natomiast wyznaczono miejsca parkingowe na terenie:

- parking przy cmentarzu (ul. Kościuszki),

- parking przy cmentarzu (ul. Kolejowa),

- plac przy komisariacie Policji (ul. Cieślewicza),

- parking przy cmentarzu (Oś. Słoneczne),

- parking przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej (ul. Sportowa),

- baza PKS (ul. Towarowa),

- parking Polo Market (ul. Raj).

 Parkingi oznakowane będą tablicami informacyjnymi. Oprócz wyznaczonych miejsc samochody będzie można parkować na istniejących parkingach publicznych oraz
w miejscach, gdzie nie jest to zabronione przepisami ruchu drogowego. Mapę spodziewanych miejscowych utrudnień znajdziesz tutaj (patrz mapka):

  

UWAGA!!!

    Niestety musimy pamiętać, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarz z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy ani na chwilę torebek czy saszetek bez opieki. Niech osobom starszym towarzyszą towarzystwo krewni lub znajomi. Drogie znicze, wieńce i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed świętem, aby zminimalizować ryzyko kradzieży.
    Odwiedzając groby 1 listopada nie zabierajmy ze sobą większych sum pieniędzy i zbędnych wartościowych przedmiotów. Nie przechowujmy gotówki w zewnętrznych kieszeniach ubrań, pilnujmy torebek. W świątecznym tłoku pamiętajmy o dzieciach, które winny być pod stałą i ścisłą opieką dorosłych. 
    Wybierając się w daleką podróż pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu
i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Na postój wybierajmy najlepiej publiczne parkingi. Należy także pamiętać o prawidłowym zamknięciu samochodów w czasie postoju i nie zostawianiu w nich żadnych wartościowych rzeczy. Mogą one stać się łupem złodziei. Za kierownicę siadajmy wypoczęci i trzeźwi. Jeżeli mimo wszystko staniemy się ofiarą przestępstwa należy wezwać natychmiast Policję lub Straż Miejską.

Mapki na:http://www.mogilno.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/

 

mł. asp. Tomasz Bartecki

oficer prasowyKPP w Mogilnie

tel. (52) 315 95 15,  tel. kom. 507 070 856

rzecznik-mogilno@bg.policja.gov.pl