Zamknij okno Drukuj dokument

,,Radosna szkoła" w Gminie Strzelno

,,Radosna szkoła” w Gminie Strzelno

    W ramach programu rządowego ,,Radosna szkoła” do końca roku 2010 r. w szkołach podstawowych na terenie Gminy Strzelno powstaną miejsca zabaw i plac zabaw. Program zakłada wspieranie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia w tworzeniu odpowiednich warunków do aktywności ruchowej najmłodszych uczniów, w kontekście obniżenia wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego. 
    Miejsca zabaw powstaną w Szkole Podstawowej w Strzelnie, Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Strzelnie, Szkole Podstawowej w Markowicach, Szkole Podstawowej w Ciechrzu, Szkole Podstawowej w Stodołach i Szkole Podstawowej we Wronowach, natomiast plac zabaw w Szkole Podstawowej w Ciechrzu.
    Na powstanie miejsc zabaw Gmina Strzelno otrzymała dofinansowanie w kwocie 40.254,50 zł, a na plac zabaw 8.249,00 zł.
    W ramach programu „Radosna szkoła” Gmina Strzelno otrzyma wsparcie finansowe na:
Pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw w szkole 
    Ich zadaniem jest zapewnienie możliwości organizacji zabaw ruchowych, zgodnie z naturalnymi potrzebami rozwojowymi dzieci, związanymi z dużą aktywnością fizyczną. Miejsca zabaw powinny być wyposażone w przyrządy pozwalające na zaspokojenie przez dziecko potrzeby ruchu, i obejmować w szczególności duże, miękkie klocki, miękkie piłki w różnych kolorach i wielkościach, materace do zabaw, tory przeszkód, elementy lub zestawy umożliwiające pokonywanie wysokości, a zarazem usprawniające koordynację wzrokowo – ruchową. Powinny też być wyposażone w sprzęt spełniający funkcje edukacyjne i usprawniający małą motorykę (układanki czy kąciki tematyczne, zachęcające dzieci do zabaw i zajęć z rówieśnikami). Natomiast po intensywnym ruchu i zabawie każde dziecko powinno mieć możliwość wyciszenia, relaksu czy indywidualnej pracy. Służyć temu powinien obszar sali, w którym znajdą się urządzenia pozwalające na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań (np. plastycznych, konstrukcyjnych), ale jednocześnie umożliwiające odpoczynek i wyciszenie w dogodnej pozycji (materace, pufy).
Urządzenie szkolnego placu zabaw 
    Ma on umożliwić młodszym dzieciom podejmowanie aktywności fizycznej w sposób pozwalający rozładować napięcia emocjonalne i fizyczne, wynikające z możliwego ograniczenia spontanicznej aktywności w trakcie zajęć prowadzonych w klasach. Szkolny plac zabaw powinien być przygotowany do prowadzenia z dziećmi różnych form zajęć ruchowych (na przykład pokonywania przeszkód, wspinania, czworakowania, przeskoków, przeplotów czy zwisów). Dogodnym miejscem usytuowania szkolnego placu zabaw może być sąsiedztwo boiska lub bieżni, które mogą być wykorzystywane do prowadzenia zabaw i gier ruchowych. Powinien być także wyposażony w różnorodne drabinki, drążki, ścianki wspinaczkowe, pomosty, zjeżdżalnie, równoważnie, przeplotnie oraz kolorowe huśtawki. Plac zabaw urządzony przez szkołę powinien być bezpieczny. Ważne jest zastosowanie nowoczesnej, bezpiecznej nawierzchni pod urządzeniami, właściwe rozmieszczenie sprzętu znajdującego się na placu zabaw oraz przyjazne zagospodarowanie pozostałego terenu zielenią. 
    
    Ze względu na dużą przydatność edukacyjną oraz ruchową funkcję placu zabaw, wskazane jest umożliwienie dzieciom korzystania z placu zabaw po zakończeniu zajęć szkolnych oraz w soboty i niedziele, pod opieką rodziców lub opiekunów. W ten sposób plac będzie mógł stać się miejscem spotkań rodzinnych, pozwalając jednocześnie na kreowaniewłaściwego sposobu spędzania czasu wolnego przez dzieci i ich rodziny.

Metadane

Źródło informacji:Piotr Łuczak
Data utworzenia:(brak danych)
Wprowadził do systemu:Piotr Łuczak
Data wprowadzenia:2010-05-28 07:53:52
Opublikował:(brak danych)
Data publikacji:(brak danych)
Ostatnia zmiana:2010-05-28 07:59:50
Ilość wyświetleń:3606